• PolubSport.pl - treningi personalne, siłownia, fitness.
  • biuro@polubsport.pl
  • + 48 509 103 273

Dieta oraz dietoterapia – podstawy

  • Home / Dieta oraz dietoterapia – podstawy

Dieta oraz dietoterapia – podstawy

  • by Admin1 |
  • Comments off

Podstawy diety oraz dietoterapii

W swoim artykule chciałbym się skupić na podstawach a dokładniej elementach, których powinniśmy unikać podczas, gdy rozpoczynamy naszą przygodę z „dietą”.

Wiele osób utożsamia „dietę” do restrykcyjnego, monotonnego jadłospisu, przy którym muszą czuć się tragicznie, według którego muszą jeść co trzy godziny mikroskopijne porcje by napędzić metabolizm, ale dzięki któremu osiągną niesamowite efekty. Nic bardziej mylnego. Samo określenie „dieta” jest bardzo dwuznaczne, ponieważ dieta nie zawsze jest zdrowa (jest to pewna koncepcja, którą wykorzystujemy do osiągnięcia przez nas upragnionego celu).

Nurty w dietetyce

Obecnie wyróżniamy bardzo wiele nurtów dietetycznych, które znajdują swoje poparcie w wielu badaniach naukowych. Czy te diety są dla każdego ? Otóż nie. Każdy nurt dietetyczny kieruje się pewnymi wytycznymi i oczywiście mają one swoje zalety, ale również i wady. Bardzo wiele osób przechodzi na obecnie modne „diety” chudnie, ale później zalicza tak zwany „efekt jojo”, po którym odzyskuje w nadmiarze niechcianą tkankę tłuszczową oraz zwykle dochodzi tego jeszcze kilka innych problemów zdrowotnych spowodowanych tą właśnie „dietą cud”.

Dieta idealna

Jak już wcześniej wspomniałem popularne diety nie są dla każdego, ponieważ mają swoje wady oraz zalety i to one decydują czy dana osoba może próbować trzymać się zaleceń danego nurtu, czy też nie. Nie istnieje termin diety idealnej, ponieważ takowa nie istnieje i istnieć nie będzie. Warunkiem przywrócenia organizmu do zdrowia jest zdrowe odżywianie, które będzie dobrane indywidualnie pod każdą osobę.

Jak odpowiednio dopasować dietę

Ostatnimi czasy mamy niesamowitą modę na zdrowy tryb życia i bycie fit. Wiele osób zaczyna uczęszczać na siłownię, biegać wieczorami oraz radykalnie zmieniać swoje nawyki żywieniowe. Każdemu zależy na zrzuceniu niepotrzebnych kilogramów w jak najszybszym czasie, należy jednak mieć na uwadze konsekwencje będące następstwem tych zmian.

Dieta = katorga?

U większości osób słowo „dieta” wywołuje negatywne skojarzenia. Osobiście mnie również ten wyraz nie kojarzy się z czymś pozytywnym. Dużo lepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie zdrowego trybu życia indywidualnie dostosowanego do każdego organizmu . Wiele osób zaczyna wzorować się na pewnych przesłankach dietetycznych nie znając kompletnie swojego stanu zdrowia co często doprowadza do jeszcze większych komplikacji zdrowotnych. Jeżeli zmieniamy swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe to lepiej zacząć od wizyty u specjalisty, który przeprowadzi z nami obszerny wywiad (nie tylko tego co jemy ale jak żyjemy) oraz zleci nam panel badań dopasowany na podstawie dolegliwości o których wspomnimy podczas spotkania.

Nadwaga oraz złe samopoczucie występujące się tak nagminnie w obecnych czasach spowodowane są wieloma czynnikami. Nie wykonując obszernych badań oraz nie przeprowadzając szczegółowego wywiadu, nie jesteśmy w stanie stwierdzić gdzie leży przyczyna problemu. Otyłość nigdy nie jest przyczyną, lecz skutkiem nieprawidłowych zachować wobec naszego organizmu.

Znajdując i eliminując przyczynę jesteśmy w stanie szybciej lub wolniej doprowadzić nasz organizm do stanu równowagi oraz przywrócić zarówno prawidłową masę ciała jak i cieszyć się coraz lepszym samopoczuciem.